Scurt Istoric

Istorie Octombrie 29, 2014

În acest sat a fost zidită o biserică din piatră şi cărămidă, în anul 1833 de către Arhiepiscopul Filaret Beldiman,cu hramul ,,Buna-Vestire” şi ,,Sf.Vasile cel Mare”.

În anul 1836 biserica s-a sfinţit de către P.S. Arhiereu Filaret Beldiman cu binecuvântarea întru pomenire a Mitropolitul Veniamin Costache. Biserica are forma de plan basilical, fiind puţin mai lărgită în dreptul sinusurilor. Acoperişul este în şarpantă dublă,cu învelitoare de tablă zincată. În exterior biserica are în partea de sud,cornişa formata din câteva rînduri de danteluri de jur împrejur.În partea de jos are soclul  din piatră şi pe acest soclu se ridica construcţia bisericii,sprijinită pe pilaştri în pereţi,iar ferestrele sunt înconjurate de chenare în relief din tencuială. Întreaga biserică este tencuită şi spoită cu var.